Поредицата от сухи лета сериозно застрашава изхранването на обикновените китайски селяни
Заради високите температури и поредицата от сухи лета земеделските производители в селските райони на Китай са изправени пред мрачно бъдеще, съобщи агенция Ройтес.
Променящият се климат принуждава много фамилии да се отказват от традициният начин на препитание и да напускат районите с обработваеми земи като се заселват в градовете. Проблемите, свързани с глобалното затопляне, се отразяват най-вече на селскостопанското население в Китай, което наброява около 750 милиона. Особено засегнати от промените са хората в най-бедните провинции, които обработват земята с твърде стар инструментариум и не разполагат с никакъв ресурс за нагаждане към новите климатични условия.
Едно скорошно проучване в засегнатите райони на Китай, спонсорирано от Грийнпийс установи, че промяната на климата прави по-трудно за хората да се справят с бедността, въпреки редицата правителствени програми в тази насока. В доклада се отбелязва също, че изменението на климата вече се превръща в една от основните причини за бедността, и констатира че 95 на сто от бедното население на Китай живее в екологично крехки зони, които са подложени на промените в климата.
Докладът предупреждава, че промените в климата ще възпрепятстват усилията на страната по посока намаляване на бедността.
„Има връзка между тези промени и връщането на бедността,“ заявява Лин Ерда, един от най-добрите експерти в Китай относно изменението на климата и селското стопанство, който е съавтор на доклада, съобщава Ройтерс. „Все още не е ясно как глобалното затопляне ще се отрази на селското стопанство, но рисковете са големи и те първо ще засегнат земеделските производители в сухите и полусухите региони“.
Ако държавата не се намеси и не подпомогне районите като изгради системи за модерно напояване, средната производителност на зърнените култури ще падне между 13 и 24 процента през следващите десетилетия, предупреждава Лин.
Източници: Ройтерс, „Грийнпийс“