Лечение и профилактика с минерална вода Чепино, Велинград
Балнеолечението в Чепино се прилага в балнеолечебницата, която разполага с басейни и вани. С тази радонова вода са снабдени и две големи здравни заведения – „Велина“ (бившия санаториум на БКП) и ЕАД „Камена“ – МЗ.
Питейното и инхалационното лечение е най-ефективно на извора и с прясна бода преди излитането на радона.
Действие върху организма
Радоновата минерална вода Чепино е ефективна като слабоминерализарана, благодарение на своята хипотоничност и изразеното и промивно и диуретично действие. Особено Важно действие обаче оказва радоновото й съдържание, което има полезен лечебно-профилактичен ефект при много заболявания. То се постига, когато радоновата вода се прилага чрез инхалации, бани и пиене.
Инхалациите се използват за лечение на заболяванията на дихателната система. В комплекс с благоприятните климатични фактори във Велинград тук тяхното лечение е особено ефективно. За инхалации са необходими малки Концентрации на радон – от 5 до 19 nCi/l .
Минералната вода Чепино е особено подходяща за тази цел със своето наличие на радон от 10 nCi/ l. Усвояването на радоновата еманация е 10 пъти по-добро, отколкото при бани и пиене. Тя бързо се резорбира от лигавицата на дихателните пътища и преминава В кръвта, а от там във всички органи и системи.
Инхалациите се провеждат чрез индивидуални инхалаторни апарати или чрез общи инхалации 6 инхалаториуми или в еманаториуми. В инхалаториумите се вдишва разпратена радонова минерална вода, а 6 еманаториумите само отделения от водата газ радон. Във Велинград се провеждат процедури с разпратена вода Чепино. Те са с продължителност 15 – 20 мин 1 – 2 пъти дневно.
Питейното лечение с радонова минерална вода е от съществено значение за заболяванията на храносмилателната, пикочно-отделителната и ендокринната система. То е ефективно при по-големи Концентрации на радона, най-вече над 300 nCi/l .
Резорбцията му зависи от това, колко пълен е стомахът. Бързо се резорбира при празен стомах, богато водата се изпива на гладно. По-интензивно действие обаче оказва при по-продължително престояване в стомаха, каквото е възможно при поемане на водата след хранене. При изпиване на водата на гладно действа около 30 тт, а след нахранване 2 – 3 часа.
Питейното лечение с радонова минерална вода е най-ефективно, когато водата се пие бавно на глътки на пълен стомах при средно дневно количество 600 – 1000 ml дневно.
Лечението с бани е най-ефективно при наличие на радон в минералната вода над 30 nCi/l .
Той въздейства не само върху кожата, но се резорбира през нея и оказва благоприятно влияние върху целия организъм. Същевременно по време на банската процедура болният вдишва отделения от водата радон и ефектът се увеличава от инхалирания по този начин радон. Затова се препоръчва движение на болните в басейните. Баните се правят в басейни и във вани с времетраене 20 мин, а в някои случаи 40 мин, с температура на водата 35 37°С, всеки ден или през ден, за курс лечение 10-12 процедури.
Баните с радонова минерална вода са ефективни при ревматични, травматично-ортопедични, неврологични, сърдечно-съдови, кожни, ендокринно-обменни и други заболявания.
Тези три начина на лечение с радонова минерална вода – чрез инхалации, пиене и бани, могат да се комбинират в зависимост от заболяването и придружаващите заболявания по преценка на лекаря.
Показания за лечение и профилактика с минералната вода Чепино:
1 Заболявания на дихателната система: сенна хрема, хронични ларингити, бронхити, бронхиална астма
2. Заболявания на опорно-двигателния апарат:
артрози – шипове на гръбначния стълб, Колената, тазобедрени стави и др.; артрити :ревматоиден
артрит, инфекциозни артрити и др.; травматично- ортопедични заболявания: счупвания на кости, изкълчване и навяхване на стави, травми; професионални заболявания:
тендовагинити, миозити, вибрационна болест и др.
3. Неврологични заболявания: невралгии, неврити, радикулити, плексити, дископатии, дискови хернии, травматични увреди на периферни нерви, остатъчни явления след заболявания на главния и гръбначния мозък.
4. Гинекологични заболявания хронични възпалителни заболявания на женските полови органи.
5. Обменно-ендокринни заболявания: диабет, подагра, затлъстяване.
6. Кожни заболявания: уртикарии, екземи, дерматити, псориазис вулгарис и др.
7. Сърдечно-съдови заболявания: хипертонична болест, атеросклероза, артериопатии на крайниците и др.
8. Заболявания на отделителната система:
бъбречно-каменна болест.
Стомашно-чревни заболявания: хронични заболявания на стомаха само с понижена киселинност (забранена при язвена болест с киселини).
10. Чернодробно-жлъчни заболявания: хронични холецистити, хепатити, ж лъчно-каменна болест.
източник:velingrad.com