Доц. Л. Владева, сътрудник на Институт Фрезениус, Германия
Консултант на фирма “Девин”АД, гр. Девин, член на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България
Независимо от многото дадени възможности за бутилиране на натурална минерална вода, предприемчиви производители не са загубили интерес към нови източници и изграждане на нови предприятия. В момента се бутилират около 40 води, а нови 8 се предоставят на концесия.
Останаха недооценени като тип и характеристика много находища на минерални води, не така известни и използвани, но не по-малко полезни, с не по-малко ценни качества и характеристика, но подчинени на общините.
Настоящата разработка има за цел да направи характеристика и оценка на минералните води с общинско значение – техния физико-химичен състав и тип, възможностите за използване в най-общ план и състояние на водоизточниците. Авторът се надява, че с този материал ще се хвърли повече светлина по този толкова важен въпрос.
Асеновград
На терирорията на община Асеновград има разнообразни по състав, качества и възможности за приложение минерални води.
Една от тях, открита през седемдесетте години, е тази от сондаж 6 в Асеновград, характерна със своята минерализация от 1.4 г/л , температура 42 оС, наличие на флуорид и сулфат в повишени концентрации, подходяща за лечебно-профилактични цели. В центъра на града, на десния бряг на река Чепеларска, е сондаж 1, от който излиза вода с особено големи възможности за приложение във водоналивната промишленост и за производство на безалкохолни напитки. Това е термална вода с ниско съдържание на разтворени минерални вещества, с преобладаваща калциево-магнезиева характеристика и бедна на натрий. Подобен тип води особено много се ценят не само за неограничено пиене, но и като подходящи за приготвяне на храна за бебета и малки деца и при провеждане на бедна на натрий диета. На територията на града има и други интересни водоизточници (сондажи 3 и 4).
Общината разполага с минерални води в Бачково и Новаково- слабоминерализирани, подобни по състав на водата от сондаж 1 в Асеновград.
Айтос
На територията на общината има два интересни източници на минерална вода на общинско подчинение.
Една от тях е студената (19о С), слабоминерализирана ( 0.432 г/л), хидрокарбонатна натриева и флуорна ( 4.5 мг/л) минерална вода в с. Тополица. Тази вода може да се използва за развитие на бутилираща промишленост, както и за производство на безалкохолни напитки.
На общинско подчинение е и минералната вода в с. Поляново, която е хипотермална, слабоминерализирана, хидрокарбонатна натриева, съдържаща флуорид и метасилициева киселина, подходяща за бутилиране като трапезна, за използване за балнеолечение, спортно-профилактични съоръжения, комунално-битови цели и др.
Белица
На територията на общината е известен сондажен водоизточник в Белица, от който се черпи минерална вода с температура 26оС и ниско съдържание на разтворени минерални вещества. Според преобладаващите йони, водата се характеризира като хидрокарбонатна натриева, с повишени концентрации на флуорид и метасилициева киселина. Водата може да се използва за външно балнеолечение и спортно-профилактични цели, като и за бутилиране. Тези възможности се потенцират от близостта на Белица до Семково, красивите околности, както и изключителната екологична чистота на селището. Минералната вода би могла да се използват с много голям ефект, особено ако се развие в селището и селски туризъм.
На подчинение на община Белица е и радоновата минерална вода в Елешница (р. Златарица). Това е една термална (29оС), слабоминерализирана вода (0.199г/л), подходяща за балнеолечение.Тук са необходими разширени изследвания, поради високите концентрации на радон.
Берковица
На територията на общината през седемдесетте години беше разкрита минералната вода в с. Замфирово – сулфидна вода с температура 44оС и минерализация 2.6 – 3.16 мг/л.. Минералната вода е подходяща за балнеолечение и бутилиране за лечебни цели.
Брезник
На територията на община Брезник е известна уникалната вода с високо съдържание на желязо. Минералната вода в местността “Лесков дол” край града, известна още като “Светата вода”, има обща минерализация 4.5- 8.2 г/л. Концентрацията на двувалвнтно желязо, което съдържа водата и което се усвоява от организма за покриване на дефицит в него, достига до 0.8 г/л. Балнеологично значими са и концентрациите на калциеви, магнезиеви и сулфатни йони.
Бургас
Минералната вода на територията с общинско значение е тази от Рудник. Това е една интересна вода, която след съответни проучвания, може да бъде оползотворена за балнеолечение и бутилиране.
Велико Търново
На територията на общината с общинско значение са минералните води от Ресен и Поликраище. Минералната вода от Ресен има висока температура, висока минерализация – 4.5 г/л и хлоридно-сулфатна натриево-калциева характеристика. Водата съдържа оптимални концентрации флуорид и близка до лечебната концентрация метасилициева киселина. Минералната вода от Поликраище също заслужава внимание. Необходими са нови актуализирани изследвания, които ще посочат и конкретизират областите на приложение.
Видин
В района на община Видин се намират термални високоминерализирани води (52-57 г/л) с високи лечебни концентрации на сероводород, йодид, бромид, флуорид и хлоридна натриева характеристика. Минералните води могат да се използват за външно балнеолечение- вани, бани, за бутилиране с цел медицинско приложение – инхалации, иригации и др. и евентуално за добив на соли.
Върбица
На триторията на общината се намират два водоизточника с минерална вода около Върбица. Първата е известна от десетилетия като лечебен извор, има минерализация 1.2 г/л, съдържаща сероводород и значителни концентрации на калциеви йони (109 мг/л). Тя се е използвала широко за пиене от населението, дори е била бутилирана от общината и продавана. Водата от сондажния водоизточник също е студена, с висока минерализация (13.1 г/л), хлоридна натриева, съдържаща йодид и бромид, Тя е подходяща след загряване за балнеолечение.
Гоце Делчев
На общинско подчинение са водоизточниците в Баничан и Мусомище.
Минералната вода от с. Баничан е студена, слабоминерализирана, хидрокарбонатна натриева и флуорна с добри показатели за бутилиране като трапезна и за производство на безалкохолни напитки.
Минералната вода от с. Мусомище е от интересния тип бедни на натий води. Това е карстова вода в уникален район на страната- борова гора край селото. Във водата преобладават хидрокарбонатни, калциеви и магнезиеви йони.Минералната вода е изключително подходяща за бутилиране като трапезна и за производство на безалкохолни напитки.
Джебел
Високодебитната вода на територията на Джебел е изключително интересна за развитие не само на водоналивна промишленост, но и за спортно-профилактични цели. Тя е с температура 32 оС и обща минерализация 0.574 г/л. Преобладават хидрокарбонатните и калциеви йони.
Златоград
Минералната вода от Ерма река е един много интересен природен феномен, който трябва да бъде използван пълноценно от ръководството на общината. Минералната вода е с температура 87оС, висока концентрация на метасилициева киселина, минерализация около 1.5 г/л и флуорид, който позволява използване на водата за потребностите на бутилиращата промипленост.
Карлово
На общинско подчинение са четири много стойностни минерални водоизточници – Клисура, Климент, Столетово и Розино. Всички те са слабоминерализирани води, но благодарение на своите специфики, дават възможност за широко и разнообразно приложение.
Минералната вода от Клисура е радонова, с температура 21оС, ниска минерализация и оптимален флуорид. Освен за балнеолечение, водата с успех може да се използва за бутилиране и производство на безалкохолни напитки. Благоприятното положение на Клисура очертава положителни икономически промени за общината, ако бъде съчетано използване на природните фактори-климат и минерални води, с историческото минало на селището и великолепните му околности.
Минералната вода от Климент също е слабоминерализирана, с температурата и концентрацията на флуорид по-високи от тези на Клисура. Това определя използването на минералната вода от Климент за външно балнеолечение и бутилиране като лечебно-трапезна.
Минералната вода от Столетово е една много приятна термална слабоминерализирана лечебна вода с високи концентрации на флуорид, подходяща за външно балнеолечение, пиене на място по лекарско предписание и бутилиране като лечебна вода. Изградената старинна баня след съответна реконструкция може да възстанови славата на лечебната вода от Столетово, която е привличала стотици курортисти.
Минералната вода от Розино е студена, радондва с преобладаващи йони на хидрокарбонати и калций. Водата е подходяща за бутилиране и производство на безалкохолни напитки.
Кирково
На територията на общината е известна термалната минерална вода с нискосъдържание на разтворени минерални вещества, хидрокарбонатна калциева, бедна на натрий. Минералната вода от Кирково е подходяща за бутилиране и производство на безалкохолни напитки.
Кочериново
На територията на общината има един сондажен водоизточник с минерална вода в с. Стоб.
Кресна
Община Кресна е богата на минерални води с общинско значение. Тук са слабоминерализираните термални води от Ощава – радонова и флуорна, Горна Брезница – типична акратотермална вода с много флуорид и метасилициевасилициева киселина, съдържаща сероводород и Градешница- хипертермална радонова и флуорна. Минералните води могат да намерят приложение за външно балнеолечение и лечебно пиене, за изграждане на спортно-профилактични съоръжения, басейни, пързалки и др.
Летница
Хипертермалната минерализирана (11.5 г/л) вода в Крушуна е рядко срещана за нашите територии. Тя се съдържа високи концентрации хидрокарбонатни, сулфатни, натриеви, но особено калциеви (706 мг/л) и магнезиеви (229 мг/л) йони. Във водата има и високо съдържание на йодид и бромид. Това е една ценна лечебна водата, която може да бъде намери своето място за външно балнеолечение, за бутилиране като лечебна чрез инхалации, иригации и др. процедури по лекарско предписание, включително и при домашни условия.
Мъглиж
Една от силно флуорните ( флуорид 16-17 мг/л) слабоминерализирани минерални води на България се намира на територията на община Мъглиж – в с. Ягода. Наред с тази ценна съставка, водата от Ягода съдържа и високи концентрации метасилициева киселина (106 мг/л). Минералната вода може да се използва за външно балнеолечение и за бутилиране като лечебно-профилактично и лечебно средство- особено за кариеспрофилактика. Стойността на подобни високо флуорни води през последните години нарастна, тъй като според западната медицина, те са ценно стрдство при профилактика на остеопороза.
Нова Загора
На територията на общината, в с. Загорци, има сравнително нов сондажен водоизточник С-32, прекаран през 1981 г. Той дава термална (21оС), слабоминерализирана (0.55 г/л) вода, с преобладаващи калциеви и магнезиеви йони и отлични вкусови качества. На територията на общината има и други сондажни водоизточници край Нова Загора
Панагюрище
Сондажът в Панагюрище е високодебитен (10 л/сек). Дава хипертермална(48оС), нискоминерализирана (0.578 г/л) минерална вода, съдържащ флуорид и метасилициева киселина. Водата е подходяща за балнеолечение и бутилиране като трапезна и за производство на безалкохолни напитки.
Минералната вода в Поибрене е термална (42оС), слабоминерализирана, с високи концентрации флуорид, подходяща за балнеолечение, лечебно пиене, спортно-профилактични цели и бутилиране като лечебна.
Други минерални води на теритотията на общината ( Оброчище и др.) след съответни проучвания също могат да намерят своето място за лечение и профилактика.
Перник
Минералните води от с.Рударци и “Бялата вода” край Перник, които са на територия на общината, са интересни представители на два различни типа минерални води. Минералната вода от Рударци, която вече много години се бутилира и разпространява успешно на пазара, е с ниска минерализация и оптимално съдържание на флуорид, подходяща за бутилиране като трапезна и за производство на безалкохолни напитки, за изграждане на спортни съоръжения, за балнеолечение. Минералната вода “Бялата вода” край Перник е представител на рядко срещана група у нас – на води с минерализация 2.3 – 2.5 г/л.. В нея преобладават йоните на хидрокарбонатите, натрия и сулфатите. Водата съдържа и флуорид (3.6 мг/л) в границите на нормите за трапезни води.
Петрич
В района на община Петрич има няколко различни типа минерални води с общинско значение
студената от Право Бърдо – минерализирана вода със съдържание на разтворени минерални вещества 1.67 г/л, с високи концентрации на хидрокарбонати (1007 мг/л), калциеви (156 мг/л) и магнезиеви (125 мг/л) йони, с естествен въглероден двуокис 665 мг/л. Съставът й дава основание да препоръчаме тази вода за бутилиране.
На територията на Петрич са известни
* сондажа “Луда Мара” – една интересна минерална вода (съдържание на минерални вещества 1.6 г/л), с подходящи показатели за бутилиране (флуорид 4.1 мг/л)
* слабоминерализираната (0.467 г/л) термална ( 51оС) вода от Кромидово, с високи концентрации на флуорид (до 14 мг/л) , съдържаща сероводород, е подходяща за балнеолечение и бутилиране като лечебно-профилактична, за изграждане на оранжерии, отопление и др.
Плевен
На територията на общината се намира високодебитен ( 13 л/сек.) сондаж “Кайлъка”, с хипертермална вода (64оС), високоминерализирана ( 18.5 г/л), съдържаща сероводород, въглероден двуокис и метаборна киселина. Съдържа много калциеви (923мг/л) и магнезиеви (223 мг/л) йони.
Пловдив-Марица
Минералната вода във Войводиново е хипотермална (32 оС), слабоминерализирана (0.500 г/л), хидрокарбонатна натриева с оптимален флуорид (1.2 мг/л). Подходяща е за бутилиране като трапезна.
Пловдив-Родопи
Минералните извори в Кричим са високодебитни (20 л/сек), хипотермални (28оС), слабоминерализирани (788 г/л), хидрокарбонатни калциеви. Голяма част от изворите се изливат в р. Въча, а сондажът има някои проблеми, които биха могли да се решат. Водата е подходяща за водоснабдяване на селището, за изграждане на спортно-профилактичен комплекс, за бутилиране, за производство на безалкохолни напитки и др..
Полски Тръмбеш
Общината разполага с минерални води, със следните показатели
* Полски Тръмбеш – високодебитн сондаж (50 л/сек), изграден през 1970 г., който разкри много ценна хипертермална ( 46оС), минерализирана (3.23 г/л), хлоридно-сулфатна натриево-калциево-магнезиева минерална вода, съдържаща сероводород.
* Обединение – високо дебитна (80 л/сек), хипертермална ( 43оС), минерализирана (4.44 г/л), хлоридно-сулфатна натриево-калциево-магнезиева и флуорна, съдържаща сероводород.
И двете минерални води са много подходящи, главно за външно балнеолечение, за спортно профилактични цели, за лечебно пиене.
И двете селища са курорти с регионално значение. Ако се знае точното състояние в момента, могат да се дадат идеи за разширяване на дейността.
Поморие
На територията на общината се намират два водоизточника с общинско значение –Ахелой и Медово.
И двете минерални води са слабоминерализирани, хидрокарбонатно натриеви, флуорни и силициеви, с алкална реакция.
Могат да намерят приложение за бутилиране, за препоръчване като газирани, и за производство на безалкохолни напитки. Възможността за износ на бутилирана минерална вода по море е особено песпективно.
Първомай
На територията на общината има няколко находища с минерална вода. Тук са водите с общинско значение в Брягово, Леново, Драгойново. Това са слабоминерализирани (до 0-600 г/л) води, хипотермални, хидрокарбонатни натриеви с високи концентрации метасилициева киселина (Драгойново), някои от тях флуоридни ( някои от сондажите в Леново).
Водите могат да се използват за бутилиране и спортно-профилактични цели.
Радомир
На територията на общината се намират многобройните извори в Горни и Долни Раковец – на 9 км. от Радомир. Водата е характерна с ниската си минерализация (0.462 г/л), висок дебит (20 л/сек), температура 31оС и хидрокарбонатна натриево-калциева характеристика. Освен за хигиенни цели, водата е подходяща питезно водоснабдяване, за изграждане на спортно-профилактични съоръжения и др. Много добри показатели има минералната вода за бутилиране като трапезна ( практически тя не съдържа натриев хлорид) и за производство на безалкохолни напитки.
Разлог
На територията на общината са термалните ( 26 –56оС) минерални води от Бачево, Елешница (р.Места, Света Варвара) и Катарино, с много извори и сондажи. Качествата на водите – слабоминерализирани (0.530-0.222 г/л), термални с различни концентрации на флуорид от 1.8 до 8.7 мг/л дава вжзможност за тяхното много широко и разностранно приложение – за балнеолечение, спортно-профилактични цели, оранжерийно производство, бутилиране като трапезни, лечебно-профилактични и лечебни минерални води, както и за производство на безалкохолни напитки.
Ракитово
Минералните води с общинско значение в Костандово и край самото Ракитово са с общ дебит 22 л/сек., температура им е съответо 30оС и 50оС, имат ниска минерализация (около 0.350 г/л), съдържанието на флуорид е до 8.7 мг/л. Водите са подходящи за балнеолечение, спортно-профилактични цели, изграждане на оранжерийно производство, бутилиране като трапезна, лечебно-профилактична и лечебна вода. Минерална вода от Ракитово се бутилира като трапезна.
Сандански
Минералната вода от Хотово е хомотермална (38оС), слабоминерализирана (0.449 г/л), хидрокарбонатно-сулфатна натриева и флуорна, съдържаща сероводород и радон. Водата моге да намери приложение забалнеолечение, спортно-профилактични цели, бутилиране като лечебно-профилактична и за влагане в производството на безалкохолни напитки.В района на Сандански има много ценни минерални води от национално значение.
Своге
Минералната вода от Еленов Дол е с незначителен дебит (под 1 л/сек). Това е един естествен извор с температура 28оС, който се намира на 80 м. над нивото на р. Габровница, на 3 км. от гара Елисейна. Използва се примитивно. Характеризира се като хидрокарбонатна-натриева и флуорна, с обща минерализация 0.911 г/л. В случай, че има възможност за увеличение на дебита, водата може да намери по-широко приложение, включително и за бутилиране.
Симитли
В района на Симитли има много сондажни водоизточници – 18 извора и 40 сондажа с общ дебит 37 л/сек. и максимална температура 63оС. Водите са слабоминерализирани (около 0.559 г/л), хидрокарбонатно-натриеви, флуорни ( до 10.8 мг/л) и силициеви (74 мг/л). Могат да намерят приложение за балнеолечение, спортно-профилактични цели, бутилиране и производство на безалкохолни напитки, питейно водоснабдяване и др.
Царево
Минералната вода на територията на общината в кв. Китен на гр. Приморско е термална (20оС), с минерализация 1.007 г/л и дебит 3.0 л/сек. Водата се характеризира като хлоридно-сулфатна-хидрокарбонатна натриева и флуорна, съдържаща метаборна киселина. Използването на минералната вода може да допълни и обогати природните фактори на този черноморски курорт.
Шумен
Високоминерализираната (8.78 г/л) сондажна вода с общинско значение в с. Мараш е с температура 61оС, дебит 17 л/сек и съдържа много балнеологично значими съставки като йодид, бромид, флуорид, високи концентрации на калций (600 мг/л), магнезий (100 мг/л). Минералната вода може да намери много широко приложение за външно балнеолечение-вани, бани, инхалации, иригации и др., като източник на топлина при оранжерийно производство, отопление на сгради и др.
Якоруда
Минералната вода на територията на Якоруда е хипертермална (42оС), слабоминерализирана, сулфатно – хидрокарбонатна натриева с висока концентрация на флуорид (14-15 мг/л). Минералната вода е била известна като извори около Места с незначителен дебит. Сондажите, прокарани през седемдесетте години, са били високодебитни. Минералната вода може да намери много широко приложение за външно балнеолечение, спортно-профилактични нужди, за бутилиране като лечебна.