Антарктида се стопля, но ледовете й не се топят с такова темпо, каквото се предсказваше. Всъщност по това време на миналата година, когато там е лято, беше регистрирано най-слабото топене от 30 години насам, откакто имаме прецизни спътникови измервания в региона, съобщава статия в „Ню сайънтист“. Геолозите се опитват да обяснят очевидното противоречие с очакванията чрез характерните особености на сезонното затопляне в ледения континент.
Според нова хипотеза на геолозите Андрю Монагън от “National Center for Atmospheric Research” в Колорадо и Марко Тедеско от “City College” в Ню Йорк зимата и пролетта наистина са станали по-топли, но все още на Антарктида през тези сезони е твърде студено, за да се стопи нещо. Цялото топене на ледове се осъществява през лятото а температурите тогава не са се покачили много съществено.
Естествено, че бавното топене на леда поставя въпроса за състоятелността на констатациите за световно затопляне. Джон Кинг от “British Antarctic Survey” побърза да предупреди, че противниците на тезата за климатичните промени ще използват фактите да я дискредитират и да докажат, че Антарктика не се стопля, въпреки че работата на горните двама геолози не дава основание за това.
“Всяка година процесът е различен – разясни Тедеско – през 2005, например, имаше топене из целия континент, както във вътрешната му част, така и в крайбрежните ледове. Навсякъде, където надморската височина не надвишава 2 500 метра”. Миналата година, пък, въпреки слабото топене, ледовете на Антарктическия полуостров, които достигат почти до Южна Америка, все пак претърпяха известно разтопяване. Крайбрежният ледник Уилкинс, прикачен към полуострова, се разпада доста бързо от 2008 година насам. Ледената маса на Антарктида е в количество, което ще повиши нивото на Световния океан с 60 метра, ако се разтопи напълно.
Според Тедеско и Монагън ключовият фактор, определящ степента на лятното топене, е вятърът. Ветровете, циркулиращи из континента, са се засилили и се оказват ефективна бариера срещу затопления въздух. Всъщност усилването на вятъра през последните десетилетия “запечатва” континента за ефекта от световното затопляне. Увеличената сила на ветровете, пък, се обяснява с изтъняването на озоновия слой над ледения континент. Това е направило долните слоеве на стратосферата по-студени и под тях се образуват по-силни ветрове. Тедеско предупреди, обаче, че с възстановяването на озоновия слой този процес ще се промени, ветровете в близките десетилетия ще отслабват и антарктическите ледове ще започнат по-бързо да се топят.
Източник: http://blogosphere.nature-blog.info/