Лечебен туризъм в Тетевен

Екология на водите
23.04.2011
Създадоха спрей за стъкло за слънчева енергия
23.04.2011

Планинската вода – сила за живот

Д-р Игнат Игнатов, Верка Николова – магистър по математика

Нашето съвремие се характеризира с повишен интерес към безлекарственото лечение. Затова екотуризмът и използването на природните фактори са в центъра на вниманието за здравословен начин на живот.


Въпросът за развитие на лечебен туризъм в Тетевенската и в Троянската общини и мястото на Научноизследователския център по медицинска биофизика (НИЦМБ) ни ангажира от дълги години. Под това понятие разбираме съчетаването на фитотерапията, хомеопатията, биотерапията, рейки въздействието, молитвите и др. с традиционните форми на пешеходен туризъм, конна езда, колоездене, плуване, балнеолечение и др.

Двете общини са разположени в Ловешка област, в подножието на Централна Стара планина. Релефът е планински и полупланински – от 340 м надморска височина до 2200 м. Климатът е преходен- от умереноконтинентален към планински със съчетание на дъждовна пролет, топло лято, слънчева есен и мека снежна зима.

В Централен Балкан се намират четири растителни и животински резервата – “Стенето”, ”Козя стена”, ”Царичина” и “Боатин”. Преобладават горите от ясен, явор, дъб, топола, бук. Над 1500 м има и иглолистни видове. В резервата “Козя стена” расте прочутият старопланински еделвайс. Тетевенският и Троянският край са известни с голямото разнообразие на диворастящи билки, което дава възможност за успешно приложение на фитотерапията при всички видове заболявания.



В Троян съществува Научен институт по планинско животновъдство и земеделие с отдел „Лечебни и лекарствени растения”. Има чудесни условия за риболов, плуване и плаж край река Вит, която минава през Тетевен. Същото се отнася и за река Осъм.


В Троянската община има и минерални извори. Такива са в с. Чифлик, където водата извира с температура 50 градуса. Доказано е, че тя има лечебен ефект върху на болести на опорно-двигателния апарат, сърдечносъдови и бъбречни заболявания, безплодие и др.

От нашата практика можем да кажем ,че водата е много добра за лечение на тендовагинити, полиневрити, подагра и дава ценни резултати при посттравматични случаи, особено при раздвижване на крайници.

Друг балнеоложки курорт е с. Шипково. Водата от различните сондажи е с различни качества. Тя е чиста планинска с приятен вкус и трапезно-минерална. Ефективна е при очни, неврологични, стомашно-чревни, чернодробни заболявания, както и ревматизъм.

Тетевен е заобиколен от красивите върхове Петрахиля (‘’Слънчев камък”), Червен, Трескавец, Острич и др. Не е случайно, че при първото си посещение тук патриархът на българската литература Вазов написал – ”Ако аз не бях дошел в Тетевен и аз щях да бъда чужденец на майка България. Вашият край е пълен с толкова прелести, че аз съм слисан! Ходил съм в Швейцария и по други страни в Европа, пребродил съм България, но не съм видял по-вълшебен край от вашия .” Особено внимание в Тетевен и неговите околности заслужават историческите, културните и архитектурните паметници. Такива са църквата “Всех светих”, манастирите ”Свети Илия” и „Гложенски”, ”Хаджистаневата къща”, ”Бобевската къща”.

След проведените изследвания на енергийните излъчвания в Бобевската къща от д-р Игнатов, директор на НИЦМБ-София се оказа, че тя не е само архитектурен и исторически паметник, а и енергиен център. Енергийното излъчване е с уникални параметри и със стимулиращ характер. Това беше отбелязано както при посещението на проф. Дубров, така също и от Хошбоняни, ръководител на Института за съзидателно лечение Мюнхен, Германия.

Тези изследвания доказват , че Бобевската къща е построена върху лечебна зона и затова може да се включи в програмата за лечебен туризъм.


Тетевенският регион е особено подходящ за туризъм и отдих на хора с белодробни заболявания. Същото се отнася и за хора със синдром на хронична умора. Доказателство за това е основаното климатично училище за деца с белодробни заболявания. В районната болница в Тетевен е построен малък параклис на името на Св.Панталеймон, където болните могат да отправят молитви за изцеление.

В близост до с. Балканец, Троянско се намира конна база, която предлага езда за туристите. Чрез нея се провежда лечение на деца болни от детска церебрална парализа, с двигателни проблеми, аутизъм и епилепсия.

НИЦМБ съвместно с проф. Дубров изследваха района на местността Беклемето, Троянско и доказаха,че там има лъчения с много добри параметри и със силно изразен релаксиращ ефект.Тази информация се популяризира от националните и местни медии. Повишава се интересът за посещение на такива места.

През зимата на Беклемето има ски влек, ски писта и училище за скиори. Този спорт е добре развит и на хижите ”Вежен”, ”Бенковски” и ”Васильов” край Тетевен.
Очевидно е, че и в двете общини са налице условия и инфраструктура за създаване и развитие на лечебен туризъм. Що се отнася до кадрите считаме, че в НИЦМБ има достатъчен брой доказани и квалифицирани специалисти, които могат да се включат в работни групи за лечебен туризъм. Участие могат да имат и чуждестранни колеги. Всички тези дадености, съчетани с „позитивни” излъчвания от земната кора правят района предпочитан от туристи целогодишно.

Научни изследвания

Извършени са изследвания на спектъра на природни води от Тетевен, Троян, Рилски манастир (България), Герсфелд (Германия). Спектърът е високо енергиен при най-силните водородни връзки. При дейонизирана вода такава характеристика липства. Раковите клетки „разскъсват” най-високо енергийните връзки във вода. Това означава, че „природните” води носят необходимата жизнена енергия (д-р Игнатов, 2009).

Още информация по темата в доклада на д-р Игнатов:

“Памет” на водата и зараждане на живата материя

Вашият коментар