Вилияна Коларова е от търговските представители с богато портфолио от лидерски фабрики в различни сектори на банята – като се започне от JACUZZI, най-популярната у нас марка за хидромасажни вани, HATRIA – водещ производител на санитарен фаянс, FANTINI – една от най-известните в момента марки за дизайнерски смесители и се стигне до уникалната авторска стъклокерамика SICIS.
– Как според Вас се отразява световната финансова криза на лидерите в бранша? Успяха ли най-големите да се преструктурират и да запазят пазарите и водещите си позиции?
– Финансовата криза се отрази на всички, дори и на най-големите в браншовете на керамичната индустрия и оборудването за баня. Драстично намаляха продажбите, оборотите паднаха в пъти, компаниите се принудиха значително да свият перата за реинвестиции, маркетинг и нови продукти. Най-големите обаче успяха да се спасят и вече са задвижили работата си на нови обороти.
– Какво по-точно включваха „спасителните” операции? От какво се лишиха компаниите, за да запазят баланса като цяло – от работна ръка или от авторски дизайн?
– Лидерите почти неусетно се преструктурираха за новата пазарна ситуация именно защото са лидери, а в политиката на тези компании винаги има разписани стратегии и заделени средства за подобни неочаквани ситуации. Най-големите, като JACUZZI и SICIS например, нито за миг не спряха да инвестират в авторски дизайн и в разработването на иновационни технологии. Повечето фабрики се закрепиха единствено с помощта на масови уволнения и рационализации на производството с оглед намаления брой на работната ръка.
– Какви са като цяло настроенията в бизнес-средите– оптимистични или по-скоро песимистични и защо?
– Реалистични. В сектора на строителството, с който всички ние сме пряко свързани, се забелязва раздвижване. То със сигурност ще се отрази позитивно на бизнеса. Никой обаче не знае кога и едва ли някой ще се ангажира със сериозни прогнози за времето на излизане от кризата. В момента бизнесът просто работи съобразно днешната ситуация.
– Вие сте представител на едни от най-силните италиански фабрики в сектора на банята. Какво ново да очакваме в каталозите на JACUZZI, FANTINI , HATRIA ?
– JACUZZI и тази година показа много високо технологично ниво на продуктите си. Ново попълнение в гамата на марката е моделът Sasha – хамам, сауна и хидромасажен душ, предназначен за спа-професионални центрове,който беше представен за първи път миналата година. Сега Sasha вече се предлага и в мини- вариант за домашни условия.
Марката HATRIA е разширила продуктовата си гама, като е обогатила цветовете, в които се предлагат някои от моделите санитарен фаянс. Много добри отзиви получи мивката от серия Sculture, която бе показана в няколко нови цвята и в злато.
Напълно нова дизайнерска колекция от душове и смесители показа Fantini. Нарича се AboutWater и е разработена съвместно с друга лидерска компанията Boffi. Включва две колекции със смесители и душове, създадени от двама световно-известни дизайнери – Пиетро Лисони (Piero Lissoni) и Наото Фукасава (Naoto Fukasawa).
– Наскоро получихте правата за представителство на авторската стъклокерамика SICIS, която е без конкуренция в своето ниво. Защо решихте да разработвате този бранд у нас? Не е ли той прекалено артистичен и прекалено скъп за българския потребител?
SICIS е марка, която категорично се свързва с уникална мозайка, със стъклокерамика, която дава невероятни възможности за постигане на визуализации. Тя предлага неограничена палитра от тонове и полутонове, с които се постига внимателен рисунък до на-прецизната светлосянка и най-тънкия щрих. Това не е масов продукт, който може да си купиш от склада за плочки. И не, защото с него не можеш качествено да облицоваш която и да е баня и тоалетна.
Да оползотвориш стъклокерамиката на SICIS без да си даваш сметка за потенциалните й възможности за творчество е все едно да прикриеш паднала мазилка в тоалетната със „Слънчогледите” на Ван Гог – в оригинал.
Решихме да спрем вниманието на българския потребител на SICIS, защото сме убедени, че има формиран потребителски вкус, който оценява естетическите характеристики на продуктите и може точно да открои ментето от оригинала. С помощта на българските архитекти и интериорни дизайнери се надявяме да успеем да осъществим интерсни авторски проекти с тази необикновена мозайка.
А що се касае до цената, SICIS съвсем не е по-скъпа от останалите мозайки. Представена в мащаб на каталог или в шоу-рум тя наистина внушава лукс и въздейства респектиращо, именно защото е оригинална и истинска. Този респектиращ пръв поглед обаче дистанцира някои от клиентите и дори от архитектите, които решават, че това е доста скъп продукт, който не им е по джоба. Факт е обаче, че продуктовата гама на SICIS е разработена така, че с помощта на правилен подбор на елементите могат да се постигнат оригинални решения на много добра цена.
Въпросите зададе Антоанета Салфидж