Добромир Симитчиев, зам министър МРРБ
На чия сметка ще са водозагубите по мрежата обаче, остава неясно
Нов начин за тарифиране на консумацията на вода предлагат от Министерство на регионалното развитие и благоустройството. На Петата международна конференция по загуби на вода, която се организира от БАВ (Българска асоциация по водите) с подкрепата на Европейската асоциация по водни ресурси (EWRA) зам. Министър Добромир Симидчиев представи новият принцип на ценообразуване на сметките за вода, който ще има за цел с икономически инструмент да ограничи водното потребление в домакинствата.
Например, ако ползвате по 4 куб. м на месец на човек и сте едно двучленно семейство, имате 8 куб. метра. Цената ви е 1 лев и 2 лева, няма значение. За всяка част, която е над тези 4 куб. метра на човек, се плащат по 4 лв.
Новият начин на ценообразуване ще се базира на анализите към Водната стратегия на страната, базовият за сектора документ, който в момента се разглежда в Парламента. Според изследванията, които го съпътстват, в България домакинствата употребяват средно между 1 и 5 куб.м вода на месец на член от домакинство. Тези, които харчат вода в ниските граници, ще плащат по по-ниска тарифа, а тези, които преминат високата граница, която явно ще е около 4 куб. м, ще плащат по по-висока тарифа.
Според изследванията на ООН обаче 4 куб. м. вода на месец за човек е не просто достатъчно количество, но и въпрос на санитарен минимум. В един от докладите на Световна програма за оценка на водите (WWAP ) се посочва, че всеки човек се нуждае от 20-50 литра безопасна сладководна вода на ден, за да осигури основните си нужди за пиене, готвене и почистване, което обърнато в куб.м. е между 2,7 и 6,8 куб.м. на месец на човек от домакинство.
Означава ли това, че трябва да спрем да перем с пералнята и да мием с миялната машина, за да правим икономии на вода?
И още един въпрос, който остава неизяснен или може би подминат. Ако причината за новото тарифиране за водоползване са загубите на вода, кой ще тарифира и съответно кой ще плаща загубите по мрежата от течове, които по думите на Атанас Паскалев зам. председател на БАВ са около 60 % от общите загуби? Ще има ли санкции за тези, които допускат гигантските загуби на сладководна питейна вода, чийто размери отдавна са свръх допустимите в Европа и съответно ще има ли стимули за тези, които правят всичко възможно да намалят течовете?
С днешна дата работещ законов инструмент за намаление на загубите няма, твърдят ВиК операторите. Този критерий не е заложен и в Проекта за закона за водите, който регламентира новата Вик структура в държавата. Според Проекта броят на ВиК операторите в страната ще намалее от 65 на 28, колкото са административните области. Това окрупняване се предвижда да се случи на териториален принцип в следствие на което много малки добре работещи дружества с политика за реинвестиране в мрежата и намаляване на водните загуби ще трябва да прелеят в голямата структура, и да се подчинят на политика, която може и да не е особено успешна и е твърде вероятно да пренебрегва във времето проблемите на малките общини. Нещо повече, това окрупняване със сигурност ще е причина за увеличаване цената на водата, но без гаранции за подобряване на услугата, категорични са специалисти и наблюдатели.
Промяна във ВиК сектора трябва да има, но трябва да започне от създаването на самостоятелен Закон за ВиК, заявиха от КНСБ на нарочна среща във връзка с промените в Закона за водите. На срещата те излязоха и с едно рационално предложение – част от печалбата на ВиК операторите и такса водоползване да се инвестира във ВиК мрежата за намаляване на течовете и това положение да се установи със Закон.
Текст: Антоанета Салфидж