Ремонтът на банята е мръсна работа. Няма защо да ви заблуждаваме в противното. Влезе ли ви майстор в къщата, следва дълъг период на дезорганизация и направо хаос в ритъма на всеки член от семейството. Когато обаче започне ремонт в банята, градусите на напрежението и неудобството неимоверно нарастват и така, докато не се изгони майстора.
Започнете ли ремонт на банята, пригответе се за най-малко две седмици дискомфорт. Разбира се ще трябва да подготвите за това приятели и комшии, които да ви посрещат на баня, ако нямате втора баня вкъщи.
Ремонт на банята за две седмици – този срок може да порастне неимоверно, ако не спазвате технологичните етапи на ремонта или пък се опитате да прескочите някои от тях.
Така че, ако сте събрали смелост и ще решили да направите ремонт в банята, направете го изцяло, от А до Я със смяна на тръби, смяна на санитарно оборудване, електрическа инсталация, плочки. Само така ще си гарантирате поне 5 годишно спокойствие от майстори в банята.
Ето най-важните етапи от ремонта на банята, които ще ви представим в поредица от статии:
– Демонтаж на наличното санитарно оборудване и смъкване на плочките;
– Смяна на тръби в банята;
– Подготовка на стените и пода за облицовъчните материали;
– Таванът в банята;
– Монтаж на електрическата инсталация;
– Поставяне на плочки по стените и пода;
– Монтаж на отопление и вентилатори;
– Монтаж на санитарно оборудване;
– Смяна на вратата.
Както всеки ремонт, така и този в банята се разделя на два основни етапа – „разрушителен“ и „съзидателен“.
При ремонта на банята всеки етап си има свои специфични дейности, които ние ще разгледаме подробно в поредица от статии.
Първи етап – демонтажни работи
Демонтажът в банята е най-бързият, но и най – шумен и най-мръсен етап от ремонта в банята. Разкачането на мивката, тоалетната и душовете, разкъртването на плочките и подовата мазилка са все много мръсни процеси, които е добре бързичко да се приключат. Започнете ли да къ