Дни преди световната среща на върха по повод климатичните промени и свързаните с това проблеми на бедните, която се състоя на 20 април в Боливия, местни селяни, насърчавани от държавата започнаха протести с искане за обозпечение на разходите, които ще им се наложи да направят във връзка с климатичните промени, съобщи Би Би Си.
Приблизително 18 000 души ще участваха в конференцията в Кочабамба, която разгледа социалните проблеми, игнорирани от световните сили по време на конференцията за климата на ООН в Копенхаген през декември миналата година.
Делегатите консолидираха и идеи за следващата подобна среща на ООН, която ще се състои в Мексико през декември. Местното население в Боливия използва конференцията като възможност да се включат в разговорите и техните проблеми. Над 2 милиона аймарци много скоро ще трябва да се адаптират към климатичните промени. Това местно население обитава района на Андите и е разпръснато в Боливия, Перу и Чили. В протестиращото село Кари /Khapi/ те са около 40 души и са изцяло зависими от ледника Илимани /Illimani/. По прогнози на учените обаче този ледник вероятно ще изчезне в рамките на 7-10 години и земеделския живот на селяните е обречен.
„Ние искаме тези страни , виновни за климатичните промени, да ни компенсират за всички щети, които ще ни нанесе природата”, заявява лидера на групата пред Би Би Си. И добавя, че те не знаят как да изчислят обезщетението, защото са обикновени земеделци, но настояват за съдействие и за пари, с които да изградят диги и язовири за съхранеие ва водата както и за подобряване на водната канализация.
Президентът на Боливия Ево Моралес, сподели, че би искал да види как активисти лобират за създаването на международен екологичен съд , който ще разглежда случаите на компенсация за бедни хора, страдащи от изменението на климата.
Източник: Би Би Си