Средиземноморска Малта може да се наложи да се подготвя за сходни аварийни сиуации, предупреди воден екперт.
Сега, когато светът е фокусиран върху трагедията в Хаити и търси всевъзможни начини да захрани населението с прясна вода, един малтийски инженер предупреждава, че островната Малта, която граничи по суша единствено на юг със Сицилия, може да се окаже в подобна кризисна ситуация.
Марко Кремона, известен хидроконсултант заяви, че неговата страна трябва да се поучи от проблемите на Хаити и да промени своята политика за управление на водата като се подготви за подобно бедствие.
„Малта трябва да намали зависимостта си от водните граници не само по екологични, но най-вече по стратегически причини“, заяви Кремона в специален доклад.
„Нашият остров се намира в сеизмична област. Какво ще се случи, ако в следствие на земетресение нашата канализационна система се разруши? Ако ни се наложи да разчитаме само на нашия воден хоризонт всички ние ще сме изключително зависими от генератор за производство на чиста вода “ каза Кремона на екологична конференция в Малта.
Малта е разположена върху верига от три острова на 60 мили южно от Италия. Водата й е с лошо управление, а предлагането на прясна вода е ограничено, се посочва в международен доклад от 2006 г.
Малта е една от най-гъсто населените страни в света. На острова градските жители разчитат основно на обезсолена вода. Въпреки че потокът на обезсолена вода е постоянен и сигурен, ниските тарифи на продукта насърчават разточителното му използване във всички сфери на бита и икономиката.
Селското стопанство е все по-зависимо от подпочвените води, които са нерегулиран и безплатен източник за земеделските стопани. В резултат на това водата вече се изчерпва два пъти по-бързо от очакваното, твърди Кремона.
Кремона препоръчва Малта да премине към рециклиране на отпадни води за земеделието и към системи за събиране на дъждовна вода в градските райони. В резултат на това ще се намали добива на солена вода от карстовите подпочвени извори и така ще се съхрани резерв за случаите на непредвидена криза.
Повече от една четвърт от годишното потребление на вода в Малта може да се спести, дори само ако се задължи градското население да монтира в тоалетните си икономични казанчета.
Самодоволството в обществените нагласи също е една от причините за липсата на реформи, отбелязват някои експерти.
Малта не помни разрушително земетресение. Последното е било през миналия век и щетите от него са били незначителни.
Източник:circleofblue.org