В банята с COCO от Паола Навоне

Jani_1
Дом за любов
08.01.2011
килимче Шахти
Шведско килимче вместо акупресура
08.01.2011
Колекция COCO на Паола Навоне  за Falper

Колекция COCO на Паола Навоне за Falper

Ако сте привикнали да свързвате името на  Паола Навоне с определения като създател на етно-стила в европейския дизайн, богата декоративност, смела еклектика, бъбриви детайли и взривяващи цветове, със сигурност ще ви направи впечатление промяната на изразните средства в последните работи на прочутата дизайнерка. Тоновете в  колекции за фабрики като  BAXTER , LANDO, EMU дори GERVASONE вече са в монохромната тоналност на сиво, бежово, бяло и черно, детайлите са съвършени, но не шумни, стилистиката пак е динамична, но някак балабансирана и философски вглъбена.



В проектите си за Fаlper пък Паола Новоне стига още по-далеко, придавайки на едно утилитарно помещение като банята персонални характеристики и то не какви да е, а обобщени от емблематичния образ на модерната жена – Коко Шанел. Промяната в стилистиката на Паола Навоне обаче всъщност е привидна и изцяло в линията на творческия й път.

Родена е в Торино, Италия и през 1973 година завършва архитектура в родния си град. От 1970 до 1980 година тя работи с групата „Алхимия”, една от най-прогресиращите формации за времето си в Италия. Животът й, а и светогледът на дизайнерката изцяло се променят, когато тя получава предложение за работа като консултант към ООН за мисиите във Филипините, Малайзия и Тайланд. След завръщането си от Азия през 1988 година Паола се установява в Милано, но вече съвсем не е същата.

Прогресивните й идеи в областта на архитектурата и дизайна вече са „премесени” с багрите и плетките на Азия, с устойчивостта на източните традиции и с магическата сила на екзотичния декор.




Откритието, че границите всъщност са само в нашето съзнание, се превръща в основен съзидателен импус за Паола Навоне, която и до днес не спира да преодолява ограниченията, както физически, така и стилистични, да оплита различните светове, да изважда динамика от пустотата и да успокоява и хармонизира несъвместими на пръв поглед парчета.


Колекция Frida за GervasoniВ дългата си и разностранна кариера тя с изключителна лекота балансира между образите на архитект, дизайнер, художествен ръководител, критик, преподавател, организатор на изложби и събития, автор на изделия за фабрика като Armani Casa, Emu, Knoll International, Alessi, Piazza Sempione, Mondo, Driade,  Molteni, Natuzzi и Swarovski. От 1998 година Паола Навоне е арт-директор на Gervasoni, което и дава възможност да създаде поредица от цялостни лични колекции и да избистри собствения си дизайнерски стил, да създаде здрави основи на лична творческа философия.

За Паола интериорът не е просто сбор от група мебели, а наниз от разнообразни детайли, в който и най-малкото пиронче има значение.


Колекция на Паола Навоне за Baxter


Ето защо нейните колекции винаги включват аксесоари, текстил, осветление и множество помощни мебели. Геният на Паола е именно в способността да събере всички елементи, които често изглеждат на пръв поглед несъвместими и да ги представи като част от еднороден и хармоничен организъм.

През последните години поривът на дизайнерката за прекрачване на границите чрез преплитане на цветове, форми и традиции придобива друга гледна точка.


Пищността, плътността и екзотиката присъстват, но те се възприемат не с очите, а с ума и сърцето.

Смесването е не на багри, а на сложни шарки и текстури, монохромното сиво всъщност е натоварено с безграничен драматизъм от нюанси, а бялото и черното са предадени като цветове с история, които „помнят” случки и проектират асоциации.


Колекция COCO на Паола Навоне за Falper




В банята Coco за Falper Паола Навоне дори успява да олицетвори конкретно присъствие – на жена, силна, заради ясните си, но новаторски критерии за стил, лукс и естетика, и фина, заради дълбоката си и  нежна чувствителност – легендарната Коко Шанел.






текст: Антоанета Салфидж за сп.“Наш дом“

1 Comment

  1. trendoffice казва:

    Мисля си, че тя, заедно с Уркиола, определя основната насока, в която ще се развива дизайна в следващите години.

Вашият коментар