Един от най-древните начини за украса на интериора безспорно е мозайката. Декорацията с малки цветни камъчета и стъкълца се появява като изкуство още в Древна Гърция.
Някогашните елини са украсявали с мозайка стените на богатите къщи, дворците и храмовете.
Създаването на пана от мозайка било бавна и трудоемка работа, която изисквала освен майсторство на твореца и изключително качествен мрамор.
Древните римляни развили изкуството на мозайката, добавяйки я като декоративен елемент буквално навсякъде – в стаите, в тържествените зали, дори в термите, където те били едно от основните украшения.
Днес съвременните технологии позволяват паната да се изпълняват от най-висококачествени материали, което дава възможност да бъдат използвани както за интериора, така и за облицовка на външните стени, басейните, сауните, дори и в градината.
Италианската компания SICIS, създадена преди 20 години, успя да върне мозайката в съвременния живот. Познавачите не случайно я наричат “фабрика за изкуство“ – това, което SICIS предлага, са истински произведения на изкуството, предназначени най-вече за банята, но не само за нея, защото отделните интериорни елементи могат да се съчетават с детайли от вътрешното обзавеждане на дома по най-хармоничен начин.
Някои от тях напомнят прочутите римски мозайки от Равена, други – изящното стъкло на Мурано, трети приличат по-скоро на космически фантазии.
Според Грета Габалия от SICIS основната цел на дизайнерския екип е да разчупи видимата повърхност, да я трансформира в образи, които да говорят езика на нашето съвремие.
Защото мозайката повече от всичко друго може да “преведе” езика на миналото на езика на днешния ден, смята тя. В резултат на това се появяват колекциите “Водно стъкло”, “Блещукане”, “Огледала”, “Вани”, “Силата на цветята” и др.
Фантазии за вана
Едни от най-атрактивните членове в семейството на SICIS са няколко серии вани с прекрасна облицовка от пъстроцветна мозайка, които е приятно да видиш и в които е още по-приятно да се потопиш.
Идеята е да се създаде цяла хроматична колекция, в която багрите на мозайката да преливат и да се видоизменят или пък да присъстват с цялата пъстрота и великолепие на дъгата.
Декорацията може да е както с геометрични мотиви, така и с флорални или стилизирани рисунки. Деформирайки гладката повърхност, мозайката създава диалог между различните материали, детайли, стилове, епохи.
Огледалце, я кажи…
Колекция огледала към изящните вани пък е отражение на желанието на хората да направят от едно толкова обикновено нещо като огледалото – необикновено.
Огледалото е илюзия, отражение на реалността, възпята в литературата, изкуството, приказките. Гладката сребърна повърхност е онова, към което се обръщаме, когато искаме да проверим собствената си идентичност, да потвърдим собственото си самочувствие или да добием повече кураж…
Това е и нещото, което ни помага да сложим на лицето си маската, с която искаме хората да ни познават и помнят, казва Грета.
В същото време според нея огледалата на SICIS са нещо повече от предмет за всекидневна употреба – те са поезия и изкуство, които могат да украсят всяко помещение в нашия дом.
текст Екатерина Геловска,гл. редактор на сп. HoReMag