Джафар Адел: Въпросът за изменението на климата е изцяло въпрос за водата

StressReliefBoraBoraFrenc_E
Запасите от прясна вода на земята са на изчерпване
13.03.2011
Dete_voda
Вода от бутилката
13.03.2011
Adeel_sidebar

ООН-Вода е организация, която координира работата на 26 групи и усилията им за управление и  подобряване качеството на питейната вода и канализацията в световен мащаб. Джафар Адел вече втори месец е начело на ООН-Вода и в разговор с кореспондента на Circle of Blue, проведен по време на световната среща на върха в Найроби, говори за приоритетните цели на ООН-Вода в рамките на двегодишния му мандат.




Първият въпрос към вас е какви ще са приоритетните  Ви цели за следващите две години като председател на ООН -Вода?

Основно трябва да работим по двете стратегически направления, които вече сме договорили. Едното е да се включи водата във всички международни диалози, особено ако са във връзка с икономическата криза и произтичащите от това стратегии за развитие на хилядолетието, а също и в контекста на въпросите за изменението на климата, за който има доста факти и анализи, напрупани през годините.

Въпросът за изменението на климата е изцяло въпрос за водата, и ние сме длъжни да направим тази връзка. Това ще бъде един съществен принос на ООН-Вода, да поддържа постоянен диалог по тези съществени  глобални въпроси.
Второто приоритетно направление е да се създадат механизми, които да помогнат на държавите-членки на ООН да отговорят на своите собствени предизвикателства, да изградят капацитета си, да се научат да действат заедно в системата на ООН. Както вероятно знаете, преди няколко години стартира инициатива, наречена Предоставяне като за един , за държавите-членки. ООН трябва да се приема като едно цяло, а не като конгломерат от различни организации и институции, които работят отделно.
Ако ние можем да използваме водата като средство за успешна демонстрация на инициативата Предоставяне като един в системата на ООН, това ще бъде един добър успех за ООН-Вода.

ООН обяви 1980 година за международно десетилетие на питейната вода и канализация. Сега  сме във  второ десетилетие, посветено на питейната вода и санитарните цели в координация с целите за развитие на  хилядолетието. Какво научи ООН от минали грешки и как по- различно ще се  приближава до тази цел?


Мисля, че едно от основните неща, които не са направени преди, според мен, а и според общността на водата като цяло е, да се определи водата по отношение на човешкото развитие, благосъстоянието и в крайна сметка като част от икономическото уравнение, защото водата е елемент, напълно разбираем за политиците. Мисля, че исторически това, което сме направили е, да фокусираме вниманието върху въпросите за качеството на водата, върху мониторинг и правенето на изследвания, но да се обвърже водата с живота на хората и с политиката е нещо, което не е правено досега.

Мисля, наблюдавайки това десетилетие, което между впрочем вече в средата си, защото то свършва през 2015 г., става ясно, че ние имаме съществен напредък в пренасочването на нашия собствен поглед при възприемането на водата. Направени са значителни усилия по посока определяне значението на водата за човешките разходи и като важен икономически фактор. Аз съм доста оптимистично настроен, че, когато това десетилетие приключи, ние ще сме постигнали много повече по отношение подобряване на живота на хората, което е основната ни цел.

И един последен въпрос. Преди срещата на върха за климата в Копенхаген през декември, ООН-Вода алармира за необходимостта да се включи водата в преговорния текст. Сега, след като споразумението е в миналото, какви действия ще предприеме ООН-Вода, за да продължи да привлича вниманието върху водата и климатичните промени и как ще подготви процеса за обвързването  на водата с проблема за климатичните промени?

Нека да започна с последния ред, а именно –  промяната на климата е изцяло въпрос за водата. Как ще се отрази на обществата фактът, че температурата ще се повиши с  два или четири градуса. Но това, което наистина ще засегне ежедневието на хората, е промяната на водния цикъл, дали ще имат достатъчно вода за ежедневни нужди, дали селищата им ще са заливани от по-силни наводнения, дали ще им се случват неочаквани природни бедствия, дали ще ги морят все по-дълги суши, и още редица икономически последици, които могат да ви хрумнат.
До този момент ние сме свидетели, че измененията на климата вече са причина за последици от този тип. Има примери в Европа, където т. нар. 50-годишни наводнения вече се случват на всеки две или три години, така че нашето разбиране за това как климатичната система взаимодейства с водния цикъл трябва  значително да се промени, и ние знаем, че промяната ще се случи скоро. Това беше нашата отправна точка на срещата в Копенхаген, съзнанието,че когато говорим за промяната на климата, ние трябва да говорим за това, какво се случва с водата. Мисля, че това послание се посреща с добър прием, и аз няма да коментирам успеха или неуспеха на преговорите в Копенхаген, по-важното е, че хората осъзнават тази връзка.
Друго положително от Копенхаген е, че там произтече разпределение на ресурсите за адаптация. Адаптация означава, че обществата ще започнат да се подготвят за климатичните промени при това съобразявайки се с това, което се случва с техния воден цикъл. Общностите, които ползват вода от канализационната система са се увеличили, и когато водата не достига или е с влошено качество, това може да има много лоши последствия.
В ООН -вода, ние продължаваме да съсредоточваме вниманието си върху всичко това.  В момента има една приоритетна област, която наблюдава промените в климата. Ние разработваме кратки норми и правила, които ще представим на политиците и хората, които са избрани да вземат решения от обществено значение и се надяваме предложенията ни да бъдат поставени на обсъждане. Бих казал, че очакваме с нетърпение новите предизвикателства пред ООН-Вода, които ще консолидират връзките между изменението на климата и водата.

Интервю на Брет Уолтън, репортер на портала Circle of Blue

Източник: circleofblue.org

Вашият коментар